Sunday, February 24, 2013

Bottled Water~ A Cost Comparison for Savings

I loved the convenience of individual water bottles purchased in bulk but I knew the cost was busting our budget.  In the past I'd also find multiple bottles opened and half empty around the house~ not good!    I knew my dollar would stretch alot longer if I purchased cheaper.
This led to a little price comparison when I went to Food4Less last night with the hubs.
Recently I purchased a cutesy water cup pre~Valentines Day that I just LOVE and have been refilling it daily!  I love it since it matches my kitchen (red!) and it's easy to take with me since it fits in my handy dandy cup holder in the car as well~!  Yay for Convenience!
I've been purchasing gallon jugs of generic Kroger brand water for quite a while now and I really wanted to see how the prices compare.  Here's what I found~

A gallon of generic water costs .88 cents for one bottle.
One gallon is equal to 128 ounces and the cost comes out to .0068 cents an ounce.

A package of generic brand water with a total of 101 ounces of water cost $2.28 costing .02 cents an ounce.

So... the savings are over double for buying the gallons of jug water compared to single serving bottled water in bulk.  Am I buying the water or the containers and packaging?
The cup will quickly pay for itself over a short period of time.

I'd love to do a cost comparison of a water filter system like Brita in the future as well!  We don't have one yet but maybe in the future!  

Follow Me on Pinterest

  mop it up mondays
More the Merrier Monday
Keeping It Simple
Linda @Nifty Thrifty Tuesdays
Cherry World 1
Wow us Wednesdays
Chic on a Shoestring Decorating
A Favorite Thing at Mockingbird Hill Lane Cottage
Manic Mother
The Self Sufficient HomeAcre

Aloha Friday Blog Hop
Making your home sing Mondays


  1. Hi! I was nominated for a Leibster award which is for new/newish bloggers with under 200 followers. In turn I get to nominate 11 bloggers. You are one of the bloggers I am nominating. It's just something fun to do to connect with other bloggers and get to know them better. Details:

    Jackie (The Non-Martha Momma)

    P.S. - as far as I could tell all of the nominee's I selected have less then 200 followers, but I apologize if I am incorrect

  2. Thanks Jacquelyn! That's very kind of you! Going to take a peek now!

  3. Wow, that is a big difference!!!

    Love your water cup-a cute cup makes all the difference doesn't it?!

  4. We have to get water delivered to us down here as our water is terrible to drink. We get it from Hinkley and Schmitt for a fee each month we have to get 4 5gal bottles a month. It is a shame we can't drink our tap water.

  5. I love those cups. Only thing in my house is my husband likes the bottles because you can add the single crystal lite packs and shake them up. It is all about the convenience for him. I have to economize in other areas to afford him :)

  6. Bugs and Sunshine,
    It does make a difference in and in my smile when I grab my water cup! ;)

  7. I understand Anna! I probably could drink my tap water but I just don't like the flavor and then it leads me to wonder what in the world is in it!

  8. Life happens like that Theresa and you are right~ it's much better just to economize in other areas. Life is too short to let little things become a stumbling block!

  9. WOW! That is quite a difference. I've been thinking about it a bit lately too. We not only pay for the water bottles, but in NY we have the return deposit as well. Eeek! Thanks for the food for thought!

  10. Thanks Lori for the encouragement! Yeah~ it really is an eye opener to the cost, isn't it?