Saturday, April 27, 2013

What I did with 25 pounds of flour~

A few months ago I purchased a 25 pound bag of flour since it was more economical than purchasing the smaller 5 pound bags of flour individually.  It's definitely about the savings since we would eventually use up the flour anyway~ so it definitely works for me. 

I tried writing everything down in keeping a tally of what I baked/made using the 25 pound bag and here is my list~   

24 loaves of bread 
Indian Bread 
Tortillas
3 Pizzas  (13 by 9 size)
Sour Cream Pound Cake 
Lemon Loaf~ got this recipe from Pinterest and had to throw the entire thing in the trash! grrrr  ;(  
Pound Cake  
(yes I was on the search for the perfect pound cake recipe as you can tell! ) 

If I were to have purchased 24 loaves of the cheapest bread available in my area (which is approximately .89 cents) I would have paid $21.30 cents for 24 loaves of bread.  I paid 9 dollars for my bag.  Technically my loaves are standard loaf pans which are smaller than store bought.  If I were to count  1 1/2 of my loaves as equivalent to one store loaf (which would be way more bread than one store bought loaf, it still would be cheaper~  including the Indian Bread and other items I baked as well.  My bread has no preservatives,  tastes awesome, and is much more economical.  There's also something therapeutic about getting your hands in the dough, kneading it and making your own bread.  In the past I was deterred from baking bread but have found that there are many quick recipes that take about an 70 minutes from start to finish.  Not bad, eh?

Here are some of the recipes that I made and have posted to the blog~ 
Homemade White Bread 

Have a wonderful day!  

8 comments:

  1. I love saving money in the kitchen! We buy wheat and grind our own flour for the most part, though. Although buying in bulk definitely saves, no matter how you slice it. Thanks for sharing on the HomeAcre hop and please join us again this week: http://everythinghomewithcarol.com/self-sufficient-homeacre-hop-and-herbal-tea-giveaway/

    ReplyDelete
    Replies
    1. Is it difficult grinding your own flour and what is the cost savings?

      Delete
  2. When you really think of it, isn't it amazing how savings can mount up? You are one smart cookie to figure all of this out. Thanks for sharing the info with us.

    XO,

    Sheila

    ReplyDelete
    Replies
    1. I'm really trying to save in every way we can and every dime does count! Thank you Sheila for stopping by again!

      Delete
  3. Love this idea! I have been making more of our own bread, so I should bite the bullet and buy the ginormous amount of flour!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Bite the bullet! ;) It really is great savings!

      Delete
  4. Can you also use these recipes in a Bread Machine with the same flour sack...

    ReplyDelete
    Replies
    1. I'm sure you can use the Pizza Dough Recipe in the bread machine on the dough cycle (I use my white bread recipe and it comes out great) but it would depend on the size of your bread machine. It's been so many years since I used a bread machine and when I was using one I used recipes specifically made for one. If you try it please let me know~!

      Delete